AB’ye girme sürecinde olduğu için Karadağ büyüyor ve büyümeye devam etmek için yabancı yatırımcılara fırsat tanıyor.
Karadağ, henüz çok genç bir ülke 3 Haziran 2006 tarihinde bağımsızlığını ilan etti. Bundan önce, Sırbistan-Karadağ adı ile tek devlet oluşturuyordu. Karadağ’da Parlamenter Demokrasi ile yönetilmektedir. Karadağ’daki hukuk sistemi ise Avrupa hukuk sistemidir.
Karadağ, iç problemlerini çözmüş, ekonomisini canlandırmaya çalışan bir ülkedir. Karadağ'da siyasi huzursuzluk yoktur.
Şirketinizin aktif ticari faaliyet göstermesi gerekmiyor. Şirketiniz kurulduktan sonra yıl içinde sosyal sigorta primlerinizin düzenli ödenmesi, mali müşavir ve muhasebeci tarafından şirketiniz muhasebesinin düzgün tutulması, vergi beyannamelerinizin yasalara uygun verilmesi, şirketinizin yaşaması, oturma ve çalışma izinlerinin devamı için yeterlidir. Şirket 5 yıl açık kaldıktan sonra oturma ve çalışma izniniz bugün kazanılmış bir hak olarak 5.yılın sonunda kalıcı hale gelir. İş yapmıyorsanız, fatura kesmiyorsanız isterseniz 5 yıl sonra şirketinizi kapatabilirsiniz.
Karadağ'a, vizesiz giriş mümkündür. Türk vatandaşları, pasaportlarıyla Karadağ'a giriş yapabilir ve en fazla 90 gün Karadağ’da kalabilir.
Karadağ AB’ye girme sürecinde olduğundan dolayı serbest dolaşım hakkına sahiplerdir.
Karadağ, Ortodoks Hristiyan, İslam, Musevi, Katolik, Protestan ve diğer mezheplerden oluşan çok dinli bir devlettir. Nüfusunun yüzde 19’u Müslümandır. Karadağ'da çok sayı da Türk eserleri mevcuttur.
Karadağ, tarım, hayvancılık, turizm ve buna bağlı inşaat ve yan hizmet sektörleri ile geçinmektedir. Ekonomisi ağırlıklı olarak turizm sektörüne dayaldır. Karadağ her geçen yıl daha çok turist alıyor. Karadağ’da restoran, otel ve gayrimenkul alımları fırsatları iyi değerlendirilmelidir.
Karadağ'ın resmi para birimi Euro’dur. AB ile birlikte 2002 yılından itibaren Euro cinsinden banknot ve madeni paraları benimsemiştir.
Karadağ ile Avrupa Birliği arasında 15 Ekim 2007 tarihinde İstikrar ve Ortaklık Anlaşması imzalanmıştır. Söz konusu Anlaşmayı imzalayarak Karadağ, Batı Balkan ülkeleri arasında Anlaşmayı imzalayan 4. ülke olmuştur. Aralık 2010 tarihinde Karadağ AB aday ülkesi olup, 29 Haziran 2012 tarihinde ise Karadağ’ın AB üyeliğine yönelik müzakerelerin başlamasına dair karar verilmiştir. Haziran 2017’de hızlı bir şekilde NATO ‘ya üye olarak alınan Karadağ, toprak bütünlüğünü uluslararası güvenceye almıştır. Avrupa Birliği’nin resmi sitesinde süreç yayınlanmaktadır. 2025 yılına kadar tüm Balkan devletlerinin AB'ye üyeliği tamamlanacaktır. AB’ye giren ilk ülke Karadağ olacaktır. 2. ülke Sırbistan olması beklenmektedir. Karadağ, 33 başlıktan 31’ini açmıştır. Sırbistan henüz sadece 14 başlık açmıştır.
Karadağ, Avrupa Birliği’ne girdikten sonra almış olduğumuz oturma ve çalışma izni ile tüm Schengen ülkelerine (Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan) vizesiz girebileceğiz. İstediğimiz ülkede ikamet edeceğiz, istediğimiz ülkede ticari faaliyette bulunabileceğiz veya çalışabileceğiz. Sağlık dahil tüm devlet hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabileceğiz.
Karadağ’da yaşam diğer Avrupa ülkelerinden çok daha ucuzdur. Fiyatlar kışın düşer, turist sezonu yazın yükselir.
Karadağ'da şirket kurmak için 1 Euro sermaye bedeli yatırmanız yeterlidir.
18 yaşından büyük çocuklarınız bu haklardan yararlanamaz. Önerimiz yeni bir şirket kurulumu süreci başlatmaktadır.
Karadağ, şu an Avrupa Birliği’ne girme sürecinde, dolayısıyla tüm hukuk sistemini Kopenhag kriterlerine göre hazırlıyor ve mevcut olan yasaları da düzenliyorlar. Yerli ve yabancı tüm yatırımcıların hakları sağlam bir hukuk sistemi ile koruma altında olacak. Ayrıca mülk hakları güvencededir.
Karadağ’da gayrımenkul yatırım avantajlarını kaçırmayın. Bugün metrekare fiyatları şaşırtıcı derecede ucuz olan bu ülkede fiyatlar AB’ye girmeleri ile birlikte hızlanarak artacaktır. AB’ye giriş sürecinde bir ülke olan Karadağ, AB’ye girmeden önce fonlardan, yardımlardan, hibelerden yararlanmak için nüfusunu arttırmaya ve dış yatırımları çekmeyi hedefliyor. AB’ye girdikten sonra bugünkü fırsatları yakalama şansı olamayacak.
Karadağ’da Kurumlar Vergisi oranı %9’dur. Bürokrasinin hızlı ilerlediği Karadağ’da şirket kurmanız halinde bütün dünyaya fatura kesebiliyorsunuz. Karadağ “Onshore” bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesi olduğu takdirde edindiğiniz tüm haklar geçerliliğini sürdürüyor olacak. Karadağ’da tüm masraflarınızı vergiden düşersiniz.
Şu anda Karadağ’da gayrimenkul sektöründe henüz rekabet gelişmemiştir. Gayrimenkul metrekare fiyatları şimdilik lüks projeler haricinde, ortalama €1500 – 2000. Ancak çok sayıda yatırımcı geldiği için ve ülkenin AB süreci hızlandığı için rakamları hızla artmaktadır. AB’ye giriş sonrasında da fiyatların çok daha artması beklenmektedir.
Hayır. Yabancı yatırımcılar, yerli yatırımcıdan farklı olarak farklı vergilendirmeye tabi değiller.
Karadağ’da iyi işleyen bir sağlık sistemi mevcuttur. Sağlık sektöründe devlet ve özel hastaneler bulunmaktadır. Tüm şehirlerde tam teşekküllü özel ve devlet hastaneleri mevcuttur. Sosyal sigorta primleriniz ödeniyor ise bütün devlet hastaneleri ücretsizdir. Montenegro’da özel ve devlet okulları bulunmaktadır. Eğitim sistemi üniversite öncesi 12 yıldır. Kaliteli bir eğitim alacağınızdan emin olabilirsiniz. Her türlü fakültesi olan üniversiteleri ve meslek okulları vardır. Ülkedeki yabancılar için İngilizce eğitim veren yabancı okullar bulunmaktadır.

Euro Life İnvestment - Avrupa'lı Olmaya Hazır mısınız?

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.