Neden Karadağ?

Kısaca Karadağ 
Karadağ kuzeyde Sırbistani güneyde Adriyatik Denzi ve batıda Hırvatistan ile komşudur. Konuşulan resmi diller Karadağ Dili ve Sırpça olmakla birlikte halkın büyük çoğunluğu İngilizce bilmektedir. Karadağ hükümeti, 2006 yılında Sırbistan-Karadağ Federasyonundan referandum yoluyla ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. 2008 yılında Avrupa Birliği’ne başvuru sürecini başlatan Karadağ’nun 2021 yılında tam üyeliğinin gerçekleşmesi çok büyük ihtimal olarak görülmektedir. 

Yüzölçüm Başkent Nüfus Para Birimi
13.812 km² Podgorica 620.000 Euro
Kıyı Şeridi İklim Sahil Turizm
293km (Dört Belirgin Mevsim- Akdeniz, Karasal) 72km 1.5 milyon turist

 

Cazip bir destinasyon, yaşanası bir lokasyon!Adriyatik kıyılarının kalbinde Avrupalı bir yaşam! 
Avrupa’da her yer hemen yanıbaşınızda! Karadağ Avrupa’nın en büyük şehirlerine sadece birkaç saat mesafededir. Karadağ’nun Akdeniz’deki merkezi konumu, uluslararası havalimanları ile Londra, Paris, Roma, Münih, Viyana, Moskova, Zürih, İstanbul, Warşova ve diğer popüler destinasyonları birbirine bağlamaktadır.

Karadağ’da yaşam Avrupa ülkelerinden çok daha ucuzdur.
Karadağ’da kira fiyatları aylık 300 € gibi küçük bütçelerden başlamaktadır.
Karadağ’da çekirdek bir ailenin yaşaması için ipuçları vermek gerekir ise; yemek 250 €, ulaşım 150 €, elektrik, telefon vb. giderler 150 € gibi tutmaktadır. Ortalama bir araba 15.000 €’dur.

Zamanında karar verin, yatırım avantajlarını yakalayın!
Karadağ’da henüz gayrimenkul sektöründe rekabet azdır, ancak fiyatlar tırmanmaya başlamıştır ve gelecek yıllarda da istikrarlı bir şekilde tırmanmaya devam edecektir. Gayrimenkul ortalama fiyatları metrekare başına şimdilik 1.500 €’dur.

Avrupa’da bir işletmeniz olsun!
Karadağ’nun ekonomisi, çoğunlukla turizm ve servis sektörüne dayalıdır.
Her geçen yıl daha çok turist alan Karadağ’da restoran, gayrimenkul ve diğer turistik odaklı her türlü endüstri güvenli bir yatırım aracıdır. Karadağ’da işçi maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre çok ucuzdur. Maliyetler ucuz olduğundan da iş kurmak çok avantajlıdır. Karadağ’da asgari ücret sadece 198 €’dur.

Diğer Avrupa Ülkelerine Göre Avantajı
Schengen ülkelerinde, oturum izni alabilmek için gayrimenkulde minimum tutarlar bulunmaktadır. En ekonomik Schengen oturma izni için gereken minimum yatırım tutarı €250,000'dur. AB'ye en yakın aday ülke Karadağ'da minimum tutarlar olmaksızın gayrimenkul ve oturum izni alınabilmektedir. Oturma izninden başvuru sahibi, eşi ve onsekiz yaşından küçük çocukları da yararlanır. Bir yıllık verilen oturma izinlerinin, yılda bir kez yenilenmesi gerekir.

Çok Cazip Yatırım Olanakları
2001 yılından beri resmi para birimi Euro olan Karadağ’da ekonomi 2004 yılından itibaren ortalama %3.4 oranında büyümüştür. Birçok yatırım avantajına sahip olan ülkede, gelir vergisi oranı %9 olup, yeni iş kuranlara vergilerde düşük başlangıç imkanı sunulmaktadır.
Öte yandan, yabancılar tarafından kurulan şirketlere, Karadağ vatandaşları tarafından kurulanlarla eşit haklar sağlanmaktadır. Ekonomisinde en üst sıradaki turizm ve gayrimenkul endüstrisindeki canlılık, büyük gelişme gösterrek, 3,5 milyar € ile yabancı yatırımcıyı ülkeye çekmiştir.

Gelişmiş sağlık hizmetleri Avrupa’da!
Karadağ’da iyi işleyen bir sağlık sistemi mevcuttur. Sağlık sektöründe devlet ve özel hastaneler bulunmaktadır. Tüm şehirlerde tam teşekküllü özel ve devlet hasteneleri mevcuttur.

Çocuklar güvenli bir geleceği ve mutluluğu hak ediyorlar!
Avrupa’nın eğitim sistemi çocuğunuzun hayatını değiştirecek! Karadağ’da çocuğunuzun kaliteli bir eğitim ve öğrenim alacağından emin olabilirsiniz. Karadağ’da uluslararası kabul edilen birçok özel ve devlet okulu bulunmaktadır. Eğitim sistemi üniversite öncesi 12 yıl olması açısından Türkiye ile benzerlik gösterir. 3 – 19 yaş arası İngilizce eğitim yapan ve enternasyonal diploma programı olan gündüzlü ve yatılı, Karadağ’ya yeni göç eden ailelere servis verebilen okullar bulunmaktadır. Karadağ’da hem üniversite hemde meslek okulu eğitimi almak mümkündür.

Avrupa’nın en genç ülkelerinden biri, büyüyen Karadağ.
Karadağ’ya Aman Hotels and Resorts, Orascom of Switzerland, Equest, One&Only Resorts and Banyan Tree Resorts gibi elit turizm yatırımları yapılmaktadır. Deniz turizmindeki vergi teşvikleri, deniz ile ilgili tüm marina ve turistik servislerde vergi oranlarını %7 ile limitlendirilmiştir. Vergiler ve duty free benzin diğer Avrupa ülkelerine göre yaklaşık %45 daha ucuzdur. Bugün dünyada turizm sektörünün lideri olan Karadağ, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’i de geçerek, dünyada en çabuk gelişen 2. seyahat ve turizm ekonomisine sahiptir. 2014-2024 arası yıllık %8.8 büyüme öngörülen Karadağ, bugün seyahat ve turizm sektöründe GSYH’ye göre, en hızlı büyüyen 184 ülke arasından birinci sıradadır. Büyük harcamalar içinde olan Karadağ hükümeti, ülkenin altyapısını geliştirmek için Dünya Bankası, the European Investment Bank, EBRD gibi uluslararası kuruluşlar ve yabancı mühendislik firmaları ile işbirliği yapmaktadır.
(WTTC and Oxford Economics 2014)

Euro Life İnvestment - Avrupa'lı Olmaya Hazır mısınız?

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.