Karadağ’da şu an için 1 Euro sermaye kullanarak; pasaport ve savcılıktan alacağınız adli sicil kaydınız ile birlikte sadece 5 gün içinde kendi şirketinizi kurabilirsiniz. Her ne kadar bu 1 Euro olan sermayenin, 25.000 Euro olacağı konusunda duyumlar olsa da, uygulamaya konulup konulmayacağı konusunda henüz bir kesin bilgi yer almamaktadır. Şirket kurma ve sürdürmenin maliyeti oldukça düşük. Şirket kurmanız için pasaport ve adli sicil kaydınız yeterli olmaktadır.
Karadağ’da şirket kurulumu hakkında bilgi almak isteyen yatırımcılar için şu bilgileri verebiliriz. Öncelikle şu an sunulan tüm imkanların Karadağ’ın Avrupa Birliğine girdikten sonra sonlanacak olmasıdır. O yüzden Karadağ’a olan ilgi şu sıralar artış göstermektedir. Bu noktada en doğru bilgiye, en doğru aracı ile ulaşmak çok büyük bir önem taşımaktadır.

Uzaktan başvurularda bu belgeleri noterden tasdik ve kaymakamlıktan apostil edilmesi gerekmektedir. Şirket kurma süresi genellikle 4-5 iş günü içinde tamamlanmaktadır. Şirket kurulumu tamamlandığında ise ertesi gün oturum izni alma ile ilgili prosedürler başlar, bu işlemler genellikle 1 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır.

Karadağ’da vergiler dünya genelindeki en düşük vergilerdendir. Karadağ, dışarıdan yatırım çekmek adına vergileri oldukça düşük tutmaktadır. Şirket kurmak oldukça kolaydır vergide ki bu uygunluk sayesinde oldukça kolaydır. Birçok yatırımcının şirket kurmak için Karadağ’ı seçme sebeplerinden biri de düşük vergilere sahip olmasıdır. Karadağ’da %9 gelir vergisi, %9 kurumlar vergisi bulunmaktadır. KDV dışındaki diğer vergiler yılda 1 kez Mart ayında olmak üzere ödenmektedir.

Kendi şirket hesabınızdan para çektiğinizde veya fatura karşılığı olmadan farklı bir banka hesabına para aktarımında bulundu iseniz %9 oranında stopaj ödenmektedir. Eğer kendi şirketiniz adına yıl boyunca hiç fatura kesilmedi ise, alt limit olan 100€’yu vergi olarak ödemeniz gerekmektedir. Karadağ’da şirketinize ait olan para ile yatırım yapabilmektesiniz. Açıklamak gerekirse şirketiniz üzerine konut ya da arsa alabilme hakkına sahipsiniz. Bu durumda ise ödemeniz gereken vergi olarak ilk etapta stopaj doğmasa bile, sizi şirket varlıklarının satışında %12’lere varan vergiye tabi tutmaktadırlar.

 

Euro Life İnvestment - Avrupa'lı Olmaya Hazır mısınız?

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.